Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Żołnierze gen. Andersa w Warszawie

Treść

II Korpus Polski przemaszeruje w niedzielę placem Piłsudskiego w Warszawie. Wszystko odbędzie się zgodnie z realiami z czasów II wojny światowej. W tym celu zostaną nawet uruchomione historyczne pojazdy alianckie: czołg Grizzly, działo Sexton, samochód Humber i transporter U. Carrier.

Jednym z niespełnionych marzeń generała Andersa było przyjąć defiladę swoich żołnierzy w wolnej, niepodległej stolicy Polski. Jego pragnienie, w formie symbolicznej, zdecydował się spełnić Komitet Wykonawczy obchodów Roku Generała Andersa. Przygotował on specjalny program uroczystości, mający na celu upamiętnienie osoby Generała i jego żołnierzy. Z tej okazji w dniach 18-19 maja w Warszawie odbędą się obchody rocznicy bitwy o Monte Cassino. Imprezę organizują wspólnie Muzeum Wojska Polskiego oraz Fundacja "Polonia Militaris". Program obchodów przewiduje m.in. defiladę pododdziałów II Korpusu Polskiego w historycznych mundurach na pl. Piłsudskiego oraz rekonstrukcję historyczną pt. "II Korpus Polskich Sił Zbrojnych we Włoszech".
W sobotę natomiast w Sali Hetmańskiej Muzeum Wojska Polskiego nastąpi uroczyste otwarcie wystawy pt. "Żołnierze generała Andersa - przechodniu, powiedz Polsce, żeśmy polegli w jej służbie". - Wystawa będzie poświęcona całemu szlakowi bojowemu II Korpusu: poczynając od agresji rosyjskiej na Polskę 17 września, jego losów w Rosji, na Bliskim Wschodzie, aż do czasów dzisiejszych - mówi Wojciech Krajewski, starszy kustosz Działu Historii Wojskowości Muzeum Wojska Polskiego. - Bo pokaz kończy rozdział pt. "Świątynie pamięci" - czyli cmentarze i plakaty współczesne - dodaje. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną liczne mundury, broń i inne pamiątki z dramatycznych czasów wojennych. Według Krajewskiego, do szczególnie interesujących należą eksponaty z Monte Cassino.
Jacek Dytkowski
"Nasz Dziennik" 2007-05-18

Informacja z serwisu www.iap.pl

Autor: wa