Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Zagraniczne media o polskiej Konstytucji

Treść

Międzynarodowa prasa i agencje z nieskrywaną ulgą przyjęły odrzucenie przez polski Sejm poprawek do Konstytucji wprowadzających ochronę życia od momentu poczęcia do naturalnej śmierci.
Francuska lewicowa "Liberation" pisze, że w atmosferze zbliżonej do histerii "ultrakatolickim" posłom z LPR nie udało się przeforsować zmian w Konstytucji. Przyjęcie poprawki stwierdzającej, że życie ludzkie jest chronione od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci, oznaczałoby - zdaniem "Liberation" - zaostrzenie i tak już ostrych przepisów aborcyjnych oraz "stworzyłoby barierę jakiemukolwiek tekstowi dopuszczającemu eutanazję, której sprzeciwia się jednocześnie Kościół w Polsce".
Także francuska agencja prasowa AFP nie omieszkała podkreślić, że "inicjatywa poprawki wyszła ze skrajnej LPR, która otrzymała poparcie najbardziej konserwatywnej frakcji polskiego Kościoła, jak też fundamentalistycznego Radia Maryja". W podobnym tonie piątkowe głosowanie w polskim Sejmie skomentował "Le Monde", zaznaczając, że nie udało się zaostrzyć "i tak już najbardziej restrykcyjnych przepisów aborcyjnych w Europie". Niemal identyczną relację podaje hiszpański dziennik "El Mundo".
Znacznie bardziej wyważona jest opinia prasy amerykańskiej, co ma związek z trwającą w USA debatą na temat obrony życia i wzrastającym w tym kraju sprzeciwem wobec liberalnych rozwiązań w tym zakresie. Największe tamtejsze dzienniki "New York Times" i "Washington Post" w relacjach z Polski zauważają, że uchwalenie poprawek do Konstytucji nie powiodło się głównie ze względu na rozgrywki polityczne w parlamencie.
Franiszek L. Ćwik, Caen
o. Marek Raczkiewicz, Madryt
BF
"Nasz Dziennik" 2007-04-16

Informacja z serwisu www.iap.pl

Autor: wa