Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Więcej dla wielodzietnych

Treść

Wypłatę świadczenia dla kobiet w ciąży na podstawie karty przebiegu ciąży, a nie na podstawie specjalnego zaświadczenia zaproponowała senacka Komisja Zdrowia w projekcie nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych. Senatorowie chcą, aby wyższe zasiłki rodzinne przysługiwały rodzinom wielodzietnym.
W komisjach senackich trwają prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych przygotowanym przez Komisję Rodziny i Polityki Społecznej. Celem projektu ustawy jest, jak twierdzą senatorowie, "wzmocnienie materialnego wsparcia dla ubogich rodzin wielodzietnych oraz wprowadzenie do ustawy nowego świadczenia z tytułu ciąży i połogu".
W uzasadnieniu podano, że rodziny wielodzietne są w porównaniu do rodzin z mniejszą liczbą dzieci w trudniejszej sytuacji, co powoduje m.in. trudności w zaspokajaniu potrzeb materialnych, edukacyjnych i zdrowotnych dzieci. Dlatego senatorowie zaproponowali podwyższenie dodatku z tytułu wychowania w rodzinie wielodzietnej z 80 do 100 zł. W skali kraju objęłoby to ok. 800 tys. dzieci.
Ustawa wprowadza także nowe świadczenie dla ubogich kobiet w ciąży i połogu. Kobiety takie uzyskiwałyby prawo do świadczenia w wysokości 100 zł miesięcznie, które mogłyby pobierać od trzeciego miesiąca ciąży do trzeciego miesiąca po urodzeniu dziecka. Wprowadzenie wsparcia dla kobiet w ciąży wynika m.in. z konieczności lepszego odżywiania w tym okresie, zakupu odzieży uwzględniającej fakt ciąży czy zalecanych lekarstw. Wprowadzenie tego wsparcia dotyczyłoby prawie 350 tys. kobiet.
Koszty nowelizacji ustawy pokrywałby budżet państwa. Senatorowie wprowadzili do ustawy zmianę, według której wypłata świadczenia dla kobiet nie odbywałaby się na podstawie specjalnie na ten cel wypisywanego przez lekarzy zaświadczenia, lecz na podstawie karty przebiegu ciąży. Zdaniem senatorów z komisji, obniży to koszty obsługi nowego świadczenia.
Ustawa jest obecnie w uzgodnieniach między komisjami senackimi. Projekt ustawy jest zgodny z prawem UE, zgadza się na niego także Ministerstwo Zdrowia. Według założeń, ustawa miałaby wejść w życie 1 lipca 2007 roku.
Paweł Tunia
"Nasz Dziennik" 2007-02-07

Informacja z serwisu www.iap.pl

Autor: wa