Wejchert i Walter zrezygnowali
Treść
Założyciele koncernu ITI złożyli rezygnację z zasiadania w radzie nadzorczej telewizji TVN SA, której holding jest właścicielem. W oficjalnym komunikacie stwierdzono, że ten krok jest związany z procesami, jakie Jan Wejchert i Mariusz Walter zamierzają wytoczyć w obronie swoich dóbr osobistych. To ich reakcja na Raport komisji likwidacyjnej WSI, że służby wojskowe pomagały im w budowaniu telewizji. Grożą procesem m.in. ministrowi Antoniemu Macierewiczowi.
W dość enigmatycznym komunikacie koncern medialny ITI stawia zaskakującą tezę, że jest poddawany "nieustającym atakom politycznym", które mają zmierzać do jego dyskredytacji. W związku z tym grupa ma skierować szereg pozwów do sądu o ochronę dóbr osobistych. Władze spółki, samozwańczo przypisując TVN i TVN 24 rolę "najbardziej wiarygodnych mediów", uznały, że spółka jest obiektem bliżej nieokreślonych ataków politycznych godzących w jej niezależność i wiarygodność.
Komunikat ITI zawiera też sformułowania zapowiadające pozwy "wobec każdej osoby lub instytucji, która rozpowszechnia lub będzie rozpowszechniać fałszywe oskarżenia lub informacje o Grupie ITI, jej założycielach, jej spółkach, prowadzonej działalności biznesowej lub jej pracownikach".
Pierwszy pozew, jak zapewnia grupa, już wczoraj wpłynął do sądu. Kolejne będą skierowane w "najbliższych możliwych terminach". Co to za spółka i o co dokładnie chodzi, komunikat nie wyjaśnia, ale można się domyślać, że chodzi o TVN. Z prywatnymi pozwami mają także wystąpić założyciele koncernu: Jan Wejchert i Mariusz Walter. Na okres działań prawnych zrezygnowali oni z członkostwa w radzie nadzorczej TVN i taki jest oficjalny powód ich rezygnacji. Czy jednak nie wpłynęło na ich decyzję stanowisko zagranicznych udziałowców ITI, którzy mogą być niezadowoleni z zamieszania wokół koncernu?
Jedynym szczegółem w komunikacie jest wymienienie nazwiska szefa kontrwywiadu wojskowego Antoniego Macierewicza, przeciwko któremu ma być skierowany do końca tygodnia jeden z pozwów. Jest on związany z treścią wywiadu udzielonego przez ministra piątkowej "Rzeczpospolitej".
Macierewicz opisał w nim ustalenia odnośnie do roli, jaką WSI odegrały przy powstawaniu koncernu ITI, stwierdzając, że ITI powstała przy pomocy Zarządu II wojskowych służb. "Raport ujawnia nowe fakty i zeznania, które opisują mechanizm powstawania koncernu medialnego ITI, pokazują, jak był w to zaangażowany Zarząd II Sztabu Generalnego, czyli wywiad komunistyczny"
- stwierdza szef kontrwywiadu wojskowego. "Proszę przeczytać aneksy do raportu. Tam są informacje i na temat ITI, i na temat przedsiębiorstwa Batax pana Wiktora Kubiaka. To były firmy i osoby współpracujące z wywiadem wojskowym. W sprawie ITI jest także relacja pana Klemby złożona publicznie w 2001 roku w wywiadzie telewizyjnym. Nikt na to nie chciał zwrócić uwagi, ale pan Klemba powiedział wtedy jasno, że ITI i pan Walter byli finansowani z FOZZ i byli związani z Zarządem II" - przypomniał minister. Zapytany o komentarz do zapowiedzi procesów Antoni Macierewicz powiedział nam, że czeka na kroki prawne zapowiadane w komunikacie. Dodał, że wczorajsze dymisje są komentarzem do Raportu WSI.
Zenon Baranowski
"Nasz Dziennik" 2007-02-28
Informacja z serwisu www.iap.pl
Autor: wa