Przejdź do treści
Przejdź do stopki

STUHR KRĘCI W KRAKOWIE FILM O LUSTRACJI

KOROWOD

Treść

- Uwaga! Cisza! Akcja! - nerwowe okrzyki dało się wczoraj słyszeć na peronie Dworca Głównego, ulicy Grodzkiej i w kawiarni Loża. Jerzy Stuhr kręcił bowiem w Krakowie zdjęcia do swego najnowszego filmu "Korowód". Jego temat jest nadzwyczaj aktualny - to lustracja i rozliczenie z przeszłością.

Nad filmem pracował dwa lata. Przed paroma tygodniami, kiedy rozpoczęła się produkcja, nabrał on jednak szczególnej aktualności. - Kiedy pisałem scenariusz, chciałem pokazać najbliższe mi środowisko - akademickie. Nie sądziłem, że wkrótce znajdzie się ono w środku zarzewia, polemik. Że sam będę musiał przerwać zdjęcia, pojechać do Krakowa, aby jako rektor PWST złożyć swoje i pracowników uczelni oświadczenia lustracyjne - mówił tuż przed wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie lustracji reżyser.

"Korowód" chce pokazać problemy dwóch pokoleń: rodziców, którzy muszą rozliczyć się z przeszłością, i studentów, którzy szukają dziś dla siebie wartości moralnych. Jednym z bohaterów jest Bartek (Kamil Maćkowiak), który pisze za pieniądze prace magisterskie, i Ula (Katarzyna Maciąg), która właśnie dostała się na studia w Akademii Muzycznej.

Będzie to szósty film Jerzego Stuhra i kolejny, w którym stawia pytanie o dzisiejszy system wartości. Główne postaci zagrają aktorzy debiutujący w kinie: studentka krakowskiej PWST Katarzyna Maciąg i Kamil Maćkowiak. Obok nich zobaczymy też Jana Frycza oraz samego Jerzego Stuhra w roli rektora. Operatorem filmu jest Bartosz Prokopowicz, muzykę skomponuje Abel Korzeniowski. Wczoraj zdjęcia w Krakowie dobiegły końca. Następne klapsy padną w Bieszczadach i na Majorce. Premiera filmu odbędzie się we wrześniu podczas Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni.

Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków
http://miasta.gazeta.pl/krakow/1,35798,4175062.html?skad=rss

Informacja z serwisu www.fundacjasowa.iap.pl

Autor: Zarząd Fundacji