Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Spadek przestępstw, wzrost wykrywalności

Treść

Zdaniem ministra spraw wewnętrznych i administracji Janusza Kaczmarka, mamy do czynienia ze spadkiem liczby przestępstw i wzrostem ich wykrywalności. Minister poinformował również, że zespół badający sprawę szefa policji Konrada Kornatowskiego nie zakończył jeszcze pracy.

- W pierwszych czterech miesiącach tego roku spadła liczba najbardziej niebezpiecznych przestępstw; wzrosła zaś wykrywalność przestępstw - poinformował minister Kaczmarek podczas wczorajszego podsumowania czteromiesięcznego okresu pracy policji. Jak zaznaczył, statystyki pokazują, że "wyniki są lepsze niż w ubiegłym roku". Szef MSWiA podkreślił, że o 4,1 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku wzrósł wskaźnik wykrywalności przestępstw, przy czym najwięcej, jeżeli chodzi o przestępstwa rozbójnicze, kryminalne i gospodarcze. Jednocześnie nastąpił spadek liczby przestępstw w kategoriach: z użyciem broni - o 45 proc., rozbojów - o 25 proc. i kradzieży - o 5,3 procent.
Dane przedstawione przez resort MSWiA pokazują, że nastąpił wzrost wykrywalności: ogólnej liczby przestępstw o 4,1 proc., kradzieży o 3 proc. i przestępstw narkotykowych o 5,7 procent. - Wzrosła jednak liczba przestępstw drogowych - dodał minister. Kaczmarek, pytany przez dziennikarzy o działania specjalnego zespołu, który ma wyjaśnić, czy szef policji Konrad Kornatowski mógł mieć jakikolwiek związek z ukrywaniem zabójstwa Tadeusza Wądołowskiego na posterunku MO w 1986 r., powiedział, że "zespół (...) nie zakończył jeszcze pracy". Wyjaśnił, że zespół bada materiały dotyczące tej sprawy. - W tej chwili zespół pracuje na materiałach, które zostały dostarczone z Sejmu, Ministerstwa Sprawiedliwości, z konkretnych prokuratur i Instytutu Pamięci Narodowej - poinformował. Dodał, że nie otrzymali jeszcze informacji, czy IPN posiada dokumenty, które dotyczą konkretnych prokuratorów prowadzących tę sprawę. - Dopóki nie będzie informacji z IPN w tym zakresie, dopóty ten zespół nie może zakończyć swojej pracy - zaznaczył szef MSWiA.

Raport o walce z podziemiem aborcyjnym
Jak poinformował nas rzecznik MSWiA Michał Rachoń, "odbyło się spotkanie na niskim szczeblu" policjantów z prokuratorami w sprawie walki z podziemiem aborcyjnym. - To były spotkania techniczne na niskim szczeblu polegające na kontaktach policjantów zajmujących się tego rodzaju sprawami z prokuratorami prowadzącymi tego rodzaju postępowania. Nie było jednak oficjalnego spotkania przedstawicieli MSWiA i Ministerstwa Sprawiedliwości. Jak zaznaczył nasz rozmówca, walka z podziemiem aborcyjnym wiąże się z wykrywaniem i zwalczaniem przestępczości, która opisana jest w polskim prawie. - I to zjawisko należy do działań prokuratury i policji. I w tych działaniach policja musi współpracować z prokuraturą i współpracuje - zaznaczył Rachoń. Nie wykluczył również, że zostanie przygotowany specjalny raport w związku z podziemiem aborcyjnym w celu podjęcia skuteczniejszych działań w tym zakresie.
Magdalena M. Stawarska

"Nasz Dziennik" 2007-05-17

Informacja z serwisu www.iap.pl

Autor: wa