Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Pomoc prawna dla ubogich

Treść

- Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o pomocy prawnej dla najuboższych, która pozwoli na utworzenie kilkuset biur w całym kraju - poinformował minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Podkreślił, że takie działania są obowiązkiem państwa.

Minister sprawiedliwości podkreślił, iż te działania pokazują, że rząd kieruje się zasadami solidarności społecznej, solidarnego państwa. - Obowiązkiem państwa jest wesprzeć tych najbardziej potrzebujących - stwierdził, dodając, że chodzi także o udzielanie pomocy prawnej na etapie przedsądowym. Ziobro ocenił, iż udzielanie takiej pomocy nie tylko ułatwi dochodzenie swoich praw przez najuboższych, ale i zmniejszy liczbę spraw trafiających do sądów, co przyniesie dodatkowe oszczędności.
Przyjęty przez rząd projekt ustawy o pomocy prawnej jest zmienioną wersją dokumentu przygotowanego przez rząd Marka Belki. Minister podkreślił, że tamten projekt przewidywał utworzenie silnie zbiurokratyzowanej struktury, a co za tym idzie - mniejszą efektywność, wysokie koszty funkcjonowania oraz utworzenie tylko kilkudziesięciu placówek.
Ziobro poinformował, że został wybrany zupełnie inny model, który wychodzi m.in. naprzeciw oczekiwaniom organizacji pozarządowych zajmujących się niesieniem pomocy prawnej. Zaznaczył, iż będzie on "znacznie tańszy i efektywniejszy". Jedynym państwowym organem będzie Krajowa Rada Pomocy Prawnej, funkcjonująca przy resorcie sprawiedliwości, kontrolująca jakość świadczonych usług i przeprowadzająca konkursy na świadczenie pomocy prawnej. Jej realizacja zostanie powierzona kancelariom prawnym, fundacjom oraz innym organizacjom i będzie świadczona na poziomie powiatów. Wiceminister sprawiedliwości Andrzej Duda zaznaczył, że pomoc będzie świadczona przez profesjonalistów. Jej odbiorcami będą osoby, które normalnie nie mogą z niej skorzystać, tj. osoby, których dochód miesięczny nie przekracza 500-700 złotych.
Szacunki mówią nawet, że ośrodki będą udzielać porad około 300 tys. osobom rocznie.
Zenon Baranowski
"Nasz Dziennik" 2007-04-12

Informacja z serwisu www.iap.pl

Autor: wa