Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Polska nie zrezygnowała z warunków

Treść

"Polska i Czechy zgodziły się na rozpoczęcie negocjacji bez warunków wstępnych, co jednak nie oznacza, że zrezygnowaliśmy z jakichkolwiek oczekiwań wobec Stanów Zjednoczonych" - w ten sposób Paweł Zalewski, przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych odniósł się do oświadczenia przedstawiciela amerykańskiej administracji, który powiedział, że oba kraje zgodziły się na rozpoczęcie rozmów o rozmieszczeniu elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej bez żadnych warunków.

- Polska i Czechy zgodziły się rozpocząć negocjacje w sprawie rozmieszczenia na ich terenie amerykańskiej tarczy antyrakietowej, bez żadnego rodzaju obietnic - takie oświadczenie złożył we wtorek Erick S. Edelman, podsekretarz ds. polityki zbrojeniowej w Pentagonie. Dodał jednak, że USA są gotowe rozmawiać z Polską na tematy dotyczące "potrzeb, które mogą się pojawić w związku z posiadaniem tego systemu u siebie".
Według posła Zalewskiego, oświadczenie podsekretarza Edelmana jest właśnie "pierwszą oficjalną wypowiedzią rządu Stanów Zjednoczonych, w której dostrzeżono zasadność polskich oczekiwań". - Te oczekiwania teraz są formułowane i zostaną Amerykanom w ciągu kilku tygodni przedstawione - dodał.
Edelman wyraźnie powiedział też, że "jeżeli będzie zidentyfikowana jakaś militarna potrzeba w Polsce czy Czechach", wtedy USA będą "gotowe o tym dyskutować". - Już sam system National Missile Defense (NMD) dostarcza pewnej obrony, ale jeśli będą potrzebne inne jej rodzaje, na pewno możemy to rozważyć - dodał.
W ramach systemu NMD Stany Zjednoczone planują umieszczenie w Polsce 10 wyrzutni rakiet przechwytujących, uzupełnionych radarem w Czechach, który ma chronić Stany Zjednoczone i ewentualnie kraje europejskie przed atakami rakiet dalekiego i średniego zasięgu, np. z Iranu. Temu przedsięwzięciu ostro sprzeciwia się Rosja. Erick S. Edelman zaznaczył jednak, że zapowiadana współpraca USA z Rosją w rozbudowie NMD nie posunie się tak daleko, aby "pozwolić Rosji dyktować, co mamy robić jako rząd USA w naszych dwustronnych stosunkach z innymi krajami lub co NATO robi jako sojusz".
KP
"Nasz Dziennik" 2007-04-05

Informacja z serwisu www.iap.pl

Autor: wa