Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Poczekamy na komorników

Treść

Sejm przerwał głosowanie nad projektem zmian w ustawie o komornikach, który przewiduje m.in. zwiększenie ich liczby oraz uproszczenie procedur egzekucyjnych. Powodem były zgłaszane przez posłów opozycji wątpliwości co do zgodności z Konstytucją niektórych przepisów.

Na wątpliwości natury konstytucyjnej w nowelizacji ustawy o komornikach wskazywali podczas wczorajszej debaty przedstawiciele opozycji. Katarzyna Piekarska (SLD) stwierdziła, że przyjęcie przepisu mówiącego o tym, iż komornikiem może zostać osoba bez ukończenia specjalnej aplikacji, a jedynie pracowała przez kilka lat np. jako asystent sędziego, będzie niezgodne z Konstytucją, ponieważ tak właśnie zdecydował Trybunał Konstytucyjny w odniesieniu do podobnego przepisu w ustawie o adwokaturze. - Podobne zapisy funkcjonują w ustawie o notariacie i nikt ich tam nie kwestionuje - odpowiedział na wątpliwości posłanki Adam Rogacki (PiS), sprawozdawca sejmowej komisji nadzwyczajnej "Solidarne Państwo", która pracowała nad tym projektem. Nie zgodził się też z jej zarzutami wobec zapisu, że w niektórych sprawach egzekucyjnych Skarb Państwa zostanie uprzywilejowany, ponieważ nie będzie musiał wnosić zaliczki na poczet wydatków. - Uprzywilejowanie Skarbu Państwa wynika w tym przypadku z zadań, jakie realizuje państwo - uważa Rogacki.
Po przeprowadzeniu kilkunastu głosowań poprawek zaproponowanych przez komisję wniosek o przerwanie głosowania zgłosił Adam Szejnfeld (PO). Podobnie jak posłanka SLD miał on wątpliwości natury konstytucyjnej i zasugerował, żeby rozstrzygnęła je komisja. Podczas zarządzonej przerwy zebrał się Konwent Seniorów, który przychylił się do tego wniosku.
Projekt zmian zakłada zwiększenie liczby komorników poprzez zmianę przepisu, że w jednym rewirze może być tylko jeden komornik. Nowelizacja przewiduje również wzmocnienie pozycji organu nadzorczego wobec komorników oraz poszerzenie zakresu kontroli nad ich działaniami, a także usprawnienie procedury uzyskiwania przez komornika informacji o majątku dłużnika, co pozwoli wykluczyć sytuacje, w których - w wyniku długotrwałego postępowania - pozbywał się on majątku.
Podczas wcześniejszych debat nowelizację ustawy o komornikach popierały wszystkie kluby poselskie, z wyjątkiem PO, która zgłosiła podczas drugiego czytania wniosek o jej odrzucenie.
Zenon Baranowski
"Nasz Dziennik" 2007-03-30

Informacja z serwisu www.iap.pl

Autor: wa