Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ochrona naszego morza

Treść

W listopadzie bieżącego roku ma zostać przyjęty wieloletni Plan Działań dla Morza Bałtyckiego. Polska, która obecnie przewodniczy Komisji Helsińskiej, chce w tym czasie przyjęcia szczegółowych harmonogramów dotyczących ochrony przyrody i różnorodności biologicznej, zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi czy też ochrony przed zanieczyszczeniami substancjami niebezpiecznymi.

Minister środowiska Jan Szyszko spotkał się wczoraj z szefem resortu środowiska Szwecji Andreasem Carlgrenem (z lewej). Wizyta ta ma ocenić dwustronną współpracę i jej perspektywy. Podczas konferencji prasowej minister Jan Szyszko poinformował, że wzajemna współpraca między Polską a Szwecją w dziedzinie środowiska trwa bardzo intensywnie od roku 1990. Obecna dyskusja - jak zaznaczył - dotyczyła planu działania dla Bałtyku, aby z jednej strony wspierać gospodarkę i tworzyć miejsca pracy, a z drugiej - aby poprawie uległ stan Morza Bałtyckiego. Ponadto minister Szyszko podkreślił, że wspólne stanowisko Polski i Szwecji wiąże się z planami ograniczenia zawartości związków fosforu w glebie i wodzie w krajach bałtyckich. Chodzi np. o zmniejszenie ilości takich substancji w detergentach i wodach pościekowych.
Minister Andreas Carlgren powiedział, że ochrona środowiska może być czynnikiem stymulującym rozwój gospodarczy regionu. Zaznaczył, że Polska, Szwecja i inne kraje bałtyckie mogą podjąć konkretne działania na rzecz ochrony środowiska, które będą sprzyjały rozwojowi gospodarczemu. Szwedzki minister poinformował również, iż rozmowa z Janem Szyszką dotyczyła problematyki związanej z rosyjsko-niemieckim Gazociągiem Północnym, jak i nowym planem współpracy obu krajów w dziedzinie ochrony środowiska.
Jacek Sądej
"Nasz Dziennik" 2007-03-27

Informacja z serwisu www.iap.pl

Autor: wa