Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Nowe leki, nowe miejsca pracy

Treść

Dostęp do tańszych i nowoczesnych leków dla pacjentów, oszczędności dla budżetu państwa, budowanie innowacyjnego przemysłu i tworzenie nowych miejsc pracy - takie mają być efekty projektu realizowanego przez Instytut Farmaceutyczny na zlecenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Instytut Farmaceutyczny rozpocznie badania, których celem będzie opracowanie technologii produkcji siedmiu leków generycznych - odpowiedników leków oryginalnych. Badania zostaną przeprowadzone w ramach projektu "Nowe leki o szczególnych walorach terapeutycznych i społecznych". Ma on być zrealizowany w ciągu trzech lat w ramach tzw. Projektu Badawczego Zamówionego. PBZ realizowane są w dziewięciu obszarach badawczych, w tym m.in. w obszarze zdrowie, środowisko, energia i jej zasoby oraz technologie informacyjne.
Jak podkreślił doc. dr Wiesław Szelejewski, dyrektor Instytutu i kierownik programu "Nowe leki...", konieczne jest prowadzenie takich badań i produkcja nowych leków, ponieważ "na 30-letnim biseptolu i jego eksporcie do Rosji nie da się zrobić już interesu".
Według dr. Olafa Gajla, podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w Polsce jest wielu zdolnych naukowców, w laboratoriach powstają innowacyjne i użyteczne rozwiązania. Niestety, stosunkowo rzadko wdrażamy je w praktyce. Program ma pomóc w odejściu od tej praktyki i ułatwić współpracę naukowców z przemysłem, a jego głównym celem jest stworzenie przemysłu innowacyjnego w Polsce.
Leki generyczne będą stosowane w terapii onkologicznej, przeciwwirusowej, przeciwbakteryjnej i przeciwgrzybiczej. Instytut będzie prowadził także badania zmierzające m.in. do opracowania nowych, innowacyjnych leków przeciwnowotworowych. - Są to dość odległe cele, gdyż opracowanie nowego leku zajmuje przeciętnie około 10 lat. Dlatego będziemy współpracować z zespołami akademickimi, które zdołały wypracować własną oryginalną hipotezę badawczą - powiedział doc. dr Wiesław Szelejewski.
W pracach nad nowymi lekami wezmą udział naukowcy z Instytutu Onkologii w Gliwicach, Politechniki Gdańskiej oraz Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN. Na badania Instytut otrzyma dofinansowanie z resortu nauki w wysokości 13 mln złotych.
Realizacja projektu przez Instytut przyniesie szereg korzyści dla pacjentów, budżetu państwa oraz gospodarki. Nadrzędnym celem projektu jest uzyskanie przez pacjentów dostępu do tańszych, a zarazem nowoczesnych i skutecznych w działaniu leków. Na przykład cena jednej fiolki docetaxelu, leku przeciwnotworowego, którego postać generyczną zamierza opracować Instytut, wynosi obecnie zależnie od dawki od 811 zł do 3246 zł, co ogranicza jego dostępność dla pacjentów. Docent Szelejewski twierdzi, że opracowanie przez jego placówkę innowacyjnej postaci farmaceutycznej docetaxelu radykalnie zmieni tę sytuację na korzyść. Jak podkreślono, ceny leków mogą spaść nawet o 50 procent. Korzyści dla budżetu państwa to oszczędności związane z refundacją tańszych leków. W najbliższych latach można także liczyć na utworzenie nowych miejsc pracy w przemyśle farmaceutycznym.
Paweł Tunia
"Nasz Dziennik" 2007-01-18

Informacja z serwisu www.iap.pl

Autor: wa