Muzyka duszy
Treść
Do 13 maja br. w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku trwać będzie XXVI edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej. Przesłuchania konkursowe rozpoczną się 9, a zakończą 12 bm.
Zgodnie z tradycją większość ich uczestników stanowić będą nowe chóry, te, które dotychczas nie prezentowały się podczas festiwalu. Poszerzono również zasięg geograficzny imprezy, przyjmując w tym roku do grona jej uczestników chór z Iranu. Jest to już 35. kraj, którego chórzyści, przedstawiciele prawosławnego kościoła diaspory ormiańskiej, zostali zakwalifikowani do udziału w festiwalu.
W gronie tegorocznych wykonawców znajdą się reprezentanci kilkunastu krajów, m.in. Polski, Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Słowacji, Bułgarii, Mołdawii, Kazachstanu i Serbii. Są wśród nich przedstawiciele różnych wyznań - staroobrzędowcy, wierni kilku kościołów prawosławnych, grekokatolicy, katolicy, protestanci, muzułmanie i chóry świeckie.
Poziom festiwalu rośnie z każdym rokiem. Coraz częściej chęć uczestnictwa zgłaszają, oprócz chórów parafialnych, chóry profesjonalne, których członkami są zawodowi muzycy. Od kilku lat duże zainteresowanie muzyką cerkiewną i uczestnictwem w festiwalu wykazują również chóry wyższych szkół muzycznych. Efektem tego jest stworzenie dla nich odrębnej kategorii.
Znakomite chóry oceni profesjonalne międzynarodowe jury, któremu przewodniczyć będzie prof. Romuald Twardowski. Obok niego zasiądą również: dr Anna Derevjanikova (Słowacja), prof. Czesław Freund, Edward Kulikowski, ks. Jerzy Szurbak (Polska), Mykoła Gobdycz (Ukraina) oraz prof. Igor Rajewski (Rosja). Wszystkie nagrodzone chóry zaśpiewają podczas koncertu galowego 13 maja.
Część chórów zaprezentuje się również na koncertach, które tradycyjnie już towarzyszą festiwalowi w różnych miastach Polski. W tym roku odbędą się one m.in. w Warszawie i Krakowie. Zgodnie z zapoczątkowaną w ubiegłym roku i entuzjastycznie przyjętą tradycją w Białymstoku odbędzie się koncert "Na narodową nutę", podczas którego wybrane chóry zaprezentują muzykę narodową swoich krajów.
Adam Białous, Białystok
"Nasz Dziennik" 2007-05-07
Informacja z serwisu www.iap.pl
Autor: wa