"Miłość za miłość"
Treść
W związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą śmierci św. Rafała Kalinowskiego Wydawnictwo Karmelitów Bosych wydało książkę Jean-Baptiste'a Bouchauda OCD "Miłość za miłość". Opowiada ona o życiu zakonnym świętego, stanowiąc doskonałe uzupełnienie omawianej niedawno przez nas książki "Kartki z księgi mojego życia" św. Rafała Kalinowskiego.
"16 lipca 1877 roku, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, Józef Kalinowski, wychowawca księcia Augusta, przybył do Grazu, gdzie znajdował się nowicjat prowincji austro-węgierskiej karmelitów bosych i pokornie prosił o habit Reformy Terezjańskiej. Nie czynił tego, jak czytamy w jego listach, aby dokonać odnowy Karmelu w Polsce, ale wyłącznie, aby pokutować za własne grzechy. Miał wówczas 42 lata". Tymi słowami rozpoczyna się bardzo ciekawa opowieść o życiu św. Rafała Kalinowskiego. Z książki dowiemy się, że o. Rafał był bardzo oddany Matce Bożej. Uczył swoich współbraci, że nabożeństwo do Najświętszej Dziewicy jest drogą do zbawienia. Jakże wymowne są słowa świętego, które o. Bouchaud przytacza w swojej książce: "Jeżeli chcecie iść do nieba, wzywajcie Maryi, gdyż Ona jest bramą. Najłatwiejszym sposobem osiągnięcia zbawienia jest uciekać się do Niej czystym sercem i prosić Ją, ażeby wstawiła się do Boga za nami i uprosiła nam miłosierdzie. Nie potrzebuje się niczego obawiać ten, który ucieka się do Niej i w Niej całą ufność pokłada; Ona mówi Bogu o nas jak matka i uprosi nam łaskę przebaczenia" - podkreślał św. Rafał Kalinowski.
Lektura książki "Miłość za miłość" pozwala przenieść się w czasy św. Rafała Kalinowskiego (1838-1907), wielkiego polskiego świętego, kanonizowanego przez Jana Pawła II w 1991 roku, i poznać te wszystkie osoby, z którymi święty się spotykał, dla których żył i pracował. Poznamy także jego bogate życie wewnętrzne. Dlaczego jeszcze warto sięgnąć po tę książkę? Jej autorem jest Francuz, zakonnik, który w 1880 roku przyjechał do klasztoru w Czernej, by wspomóc odnowę zakonu Karmelitów Bosych na ziemiach polskich. Był on współpracownikiem św. Rafała Kalinowskiego pozostającym pod urokiem jego świętości. Biografia św. Rafała Kalinowskiego napisana przez o. Bouchauda, którą możemy nabyć w księgarniach, zaliczana jest do jego najważniejszych dzieł. Zaczął pisać ją tuż po śmierci świętego w 1907 roku. Na jego prośbę swoje wspomnienia ze spotkań z o. Rafałem i rozmów z nim spisali karmelici i karmelitanki bose, jak również kapłani, siostry zakonne i osoby świeckie. Wśród tych ostatnich na szczególną uwagę zasługują wspomnienia członków rodziny świętego oraz jego współtowarzyszy z zesłania na Syberię.
Piotr Czartoryski-Sziler
Jean-Baptiste Bouchaud OCD, Miłość za miłość, Wydawnictwo Karmelitów Bosych, Kraków 2006 r.
żródło:"Nasz Dziennik" 2007-04-11
Informacja z serwisu www.iap.pl
Autor: mj