MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
Treść
Dzień ten ustanowiony został przez UNESCO w 1999 r. na pamiątkę wydarzeń w Bangladeszu. W 1952 r. zginęło tam 5 studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu urzędowego.
Jak podaje UNESCO, ponad połowie z 6 tys. istniejących języków grozi zniknięcie w przeciągu kilku następnych pokoleń. Obchody dnia języka ojczystego są, zatem, okazją, by zwrócić uwagę na konieczność ochrony dziedzictwa językowego.
W czasie zaborów mimo tylu granic był pielęgnowany, szanowany, stanowił, to, że byliśmy jednym narodem. W czasie I wojny światowej potwierdzał odrodzenie się polskiej państwowości i tożsamości. W czasach II wojny światowej, z jednej strony oznaczał śmierć; niemcy wyżynali inteligencję, pisarzy, artystów, ludzi nauki, tych którzy przechowywali w nim pamięć i historię naszego narodu), z drugiej utrwalany, przerabiany na tajnych kompletach, stwarzał nadzieję na ocalenie. Dzisiaj niestety młode pokolenie kaleczy go, zubaża, spłyca a często znieważa, czerpiąc przykład często z tego co robią z nim elity polityczne czy intelektualne. Dyslekcja i dysfunkcja językowa dotyka coraz większą liczbę osób. Nie potrafimy się porozumiewać, tracimy instynkt językowy, jesteśmy niepewni tego co piszemy i tego o czym mówimy. A przecież już na początku XX wieku jeden z największych filozofów Ludwig Wittgenstein powiedział: Granice mojego języka wyznaczają granice mojego świata
Język polski zmienia się, wciąż zachodzą w nim nowe zjawiska, związane głównie z rozwojem techniki i mediów. Zmienia się też jego pozycja jako języka narodowego w nowej, zjednoczonej Europie. Stąd potrzeba ochrony, dbałości o jego kondycję. A na to wszystko składa się nie tylko działanie jężykoznawców, popularyzatorów, nauczycieli lecz przede wszystkim długofalowa akcja polskich elit intelektualnych i artystycznych; dotarcie do jak najszerszych mas i środowisk z misją uświadamiającą, że o nasz język ojczysty powinniśmy dbać codziennie, a nie tylko od święta.
Informacja z serwisu www.fundacjasowa.iap.pl
Autor: Zarząd Fundacji