Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Informatyzacja unowocześni Polskę

Treść

Informatyzacja kraju jest jednym z priorytetów rządu. Taką deklarację złożył wczoraj premier Jarosław Kaczyński. Dlatego jak najszybciej ma zostać powołany nowy przewodniczący Komitetu ds. Informatyzacji, po tym jak poprzedni szef tego gremium - wicepremier Ludwik Dorn został marszałkiem Sejmu. Ma to być osoba spoza rządu. Premier nie krył, że dotychczasowy poziom informatyzacji Polski jest niezadowalający.

- Modernizacja informatyzacji jest dla każdego rządu zadaniem "numer jeden" - powiedział Jarosław Kaczyński, który wczoraj przewodniczył obradom Komitetu ds. Informatyzacji. Jego zdaniem, informatyzacja jest przedsięwzięciem, które sprowadza się do technicznych udogodnień w życiu społecznym oraz wprowadza szereg zmian w relacjach międzyludzkich.
Premier podkreślił, że w tej dziedzinie mamy bardzo dużo do zrobienia. Przytoczył on rankingi, według których pod względem poziomu informatyzacji kraju na 104 państwa brane pod uwagę Polska zajmuje 54. pozycję. - Jeśli chodzi o kraje Unii Europejskiej, to jesteśmy na przedostatnim miejscu - zauważył.
Kaczyński przedstawił dwa przedsięwzięcia, które mają temu zaradzić. Pierwsze, to realizacja rządowego programu modernizacji infrastruktury informatyzacyjnej o wartości około 3,5 mld złotych. Drugim ma być siódmy priorytet programu innowacyjnego - gospodarka. Całość kosztów realizacji obu tych przedsięwzięć ma wynieść 12 mld złotych. - To uczyni nasz kraj przynajmniej "przeciętnym" w tej dziedzinie - podsumował premier.
Szef rządu zwrócił uwagę na istotę problemu rozwoju technologii informatycznych, bo one właśnie unowocześnią nasz kraj. Zwiększą się możliwości obywateli - "od zajmujących się biznesem po kulturę". - Nie ma żadnych obiektywnych przeszkód, abyśmy tego programu nie wykonali - podkreślił premier.
Jacek Dytkowski
"Nasz Dziennik" 2007-05-25

Informacja z serwisu www.iap.pl

Autor: wa