Czas na czyste technologie
Treść
Przyszłość węgla kamiennego jest związana z rozwojem czystych technologii jego wykorzystania. Przedstawiciele Kompanii Węglowej, Południowego Koncernu Energetycznego i lokalnych samorządów zobowiązali się, że wspólnie podejmą działania mające na celu rozwój takich technologii. Jeśli się uda, za około 6 lat mógłby powstać zakład produkcji gazu syntezowego, paliw płynnych i produktów dla przemysłu chemicznego.
W skali światowej węgiel jest jedynym surowcem energetycznym pozwalającym na stabilne zaspokojenie potrzeb w perspektywie przekraczającej 200 lat. W UE największym producentem węgla kamiennego jest Polska. Nasz kraj posiada też największe zasoby tego surowca. Oznacza to, że powinniśmy mieć też znaczący udział we wprowadzaniu nowych technologii wykorzystania węgla. - Opłacalność produkcji wzrasta, gdy cena ropy jest niestabilna i idzie w górę - powiedział nam Zbigniew Madej, rzecznik Kompanii Węglowej.
Węgiel kamienny można wykorzystać do produkcji gazu syntezowego, paliw płynnych i surowców chemicznych. Wczoraj w Katowicach przedstawiciele KW, PKE i samorządów lokalnych, w obecności władz wojewódzkich, podpisali list intencyjny w zakresie współpracy na rzecz rozwoju nowoczesnych technologii wykorzystania węgla kamiennego. Strony porozumienia będą dążyły także do zapisania projektu do rządowej strategii energetycznej.
- Koszt całej inwestycji szacowany jest na około 6 mld zł - dodał Madej. Według sygnatariuszy listu, czyste technologie są przyszłością węgla. Pierwsze szacunki wskazują na to, że w nowoczesnych zakładach przetwarzanych byłoby rocznie minimum 5-6 mln ton węgla.
Marcin Austyn
"Nasz Dziennik" 2007-03-20
Informacja z serwisu www.iap.pl
Autor: wa