Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Apel o Dzień Katyński

Treść

Stowarzyszenia katyńskie zwracają się do premiera Jarosława Kaczyńskiego z apelem o ustanowienie 5 marca Dniem Katyńskim dla upamiętnienia ofiar zbrodni katyńskiej.

Apel, który został już wysłany do premiera Jarosława Kaczyńskiego, podnosi, że Rosja nie rozliczyła się ze swojej zbrodniczej przeszłości i nie uznała za ludobójstwo mordu katyńskiego. Organizacje katyńskie stwierdzają, iż nie można ignorować tego tragicznego wydarzenia. Dlatego apelują do premiera o ustanowienie 5 marca Dniem Katyńskim. Tego dnia 1940 r. władze Związku Sowieckiego podjęły zbrodniczą decyzję o rozstrzelaniu polskich jeńców z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Stowarzyszeni chcą także upamiętnienia 13 kwietnia, kiedy to rozpoczęły się pierwsze rozstrzelania. Pod apelem podpisało się ponad 100 członków Komitetu Katyńskiego i innych organizacji katyńskich, wśród nich kapelan Rodzin Katyńskich ks. prałat Zdzisław Peszkowski.
Wczoraj w wielu miejscach w Polsce odbyły się uroczystości katyńskie. W Warszawie w bazylice Świętego Krzyża odprawiono Mszę św. w intencji zamordowanych, a następnie złożono kwiaty przed tablicą poświęconą ofiarom katyńskim. We Wrocławiu obchody 67. rocznicy zbrodni katyńskiej miały miejsce przy Pomniku Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz kościelnych i państwowych oraz członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich.
Uroczystości odbyły się także za granicą. W Paryżu zorganizowało je Stowarzyszenie Polskich Kombatantów we Francji, którego prezesem jest ks. płk Witold Kiedrowski, więzień obozów koncentracyjnych i członek AK, oraz Komitet Katyński. Wzięli w nich udział przedstawiciel Polonii oraz ambasady RP. W polskim kościele przy pl. De la Concorde w Paryżu odprawiono kilka Mszy św. w tej intencji oraz odczytano apel do rządu o ustanowienie Dnia Katyńskiego.
ZB
"Nasz Dziennik" 2007-03-06

Informacja z serwisu www.iap.pl

Autor: wa